
Praha/New York 16. července 2025 (PROTEXT) – V sídle OSN v New Yorku právě probíhá Politické fórum na vysoké úrovni o udržitelném rozvoji (HLPF), kde státy mimo jiné hodnotí pokrok při plnění Agendy 2030 a jejích 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Českou republiku a její dobrovolný přezkum zde reprezentuje i Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR) – největší iniciativa svého druhu u nás, která přináší do globální debaty hlas českých organizací.
„Oficiální prezentace Česka v OSN na HLPF v New Yorku a naše aktivní participace ukazuje, že Agenda 2030 není doménou jen vlády. Český byznys má co nabídnout – zkušenosti, inovace i konkrétní výsledky,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti a členka české delegace. Opírá se mimo jiné o nejaktuálnější průzkum agentury Ipsos mezi členy A-CSR, který pro tuto příležitost vznikl a jehož výsledky budou publikovány na podzim.
Ačkoli legislativní požadavky se v oblasti ESG a udržitelnosti v posledních měsících zmírňují, pro byznys to změnu ve fungování neznamená. Naopak. „Už teď z průzkumu vidíme, že 97 % členských podnikatelských subjektů vidí v udržitelnosti příležitost pro inovace a nové obchodní modely. Navíc 74 % potvrzuje, že jejich udržitelné aktivity zlepšily reputaci značky, a 72 % implementace udržitelných opatření pomohla v získání nových obchodních příležitostí,” popisuje Mádlová. Zároveň téměř 80 % firem očekává, že se důraz na udržitelnost v jejich organizaci v příštím roce ještě zvýší.
Aby měly organizace všeobecně možnost udržitelné aktivity rozvíjet, potřebují stabilní a podporující mezinárodní prostředí. A s tím pomáhá i letošní HLPF, kde státy sdílejí své pokroky v rámci Dobrovolných národních přezkumů (VNRs). Česká republika dosáhla výrazného pokroku u deseti SDGs, jako jsou klimatická opatření, dostupné a čisté energie, zlepšení přístupu ke zdravotní péči nebo ke kvalitnímu vzdělání. U šesti Cílů naopak zatím změna nenastala. Tento posun pak kromě hodnotící zprávy shrnuje ve videu se zapojením i prezidenta Petra Pavla.
Letos navíc uplyne 10 let od přijetí Agendy 2030, a právě proto je HLPF příležitostí nejen k reflexi a obnovení závazků, ale i k hledání konkrétních kroků, jak urychlit pokrok v oblasti udržitelného rozvoje. Jedním z témat, které v tomto ohledu silně rezonuje i v českém kontextu, je rovnost žen a mužů. „Podle přezkumu rozdíl v odměňování žen a mužů dosáhl 18 % v neprospěch žen, což je vysoko nad průměrem EU. Nerovnosti přetrvávají i obecně ve veřejných funkcích,” upozorňuje Mádlová.
Právě proto se bude účastnit doprovodné akce Empowered Women, Inclusive Economies: Catalyzing Sustainable Futures at the HLPF 2025. „Chceme ukázat, že i přes nerovnost má Česká republika firmami a komunitami podložené příběhy, které stojí za sdílení na globální úrovni – a že ženy v tom hrají klíčovou roli,“ uzavírá Mádlová.
Médiím nabízíme komentáře nebo živé vstupy přímo z OSN.
Detaily k HLPF, odpovědi na nejčastější otázky i ilustrační foto najdete v presskitu ZDE.
Asociace společenské odpovědnosti je největší iniciativa udržitelnosti a Cílů udržitelného rozvoje od OSN. Sdružuje více než 600 organizací – od firem, startupů a korporací přes sociální podniky, veřejnou správu, neziskové organizace až po univerzity. Vytváří platformu, kde se potkávají lídři z různých sektorů, sdílejí know-how, navazují partnerství a inspirují se navzájem. Stojí za mnoha klíčovými projekty v oblasti udržitelnosti, uděluje prestižní Ceny SDGs nebo v Česku zastřešuje mezinárodní den štědrosti Giving Tuesday.
Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti