Umělá inteligence pro výzkum v oblasti letectví

Praha 28. května 2025 (PROTEXT) – Zástupci VZLU AEROSPACE a společnosti Lockheed Martin (výrobce F-35) podepsali dohodu o spuštění nového projektu, který je zaměřený na rozvoj schopností umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) pro výzkum a vývoj v leteckém průmyslu. Projekt je součástí průmyslové spolupráce spojené s pořízením amerických bojových letounů F-35 Českou republikou.

Nový projekt pokládá základy pro praktické nasazení řešení AI v leteckých a kosmických technologiích. Hlavním cílem je vybudovat infrastrukturu a rozvíjet nové kapacity v oblasti umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML), které následně budou využity v oblasti leteckých konstrukcí, propulze a avioniky. Umělá inteligence by měla dokázat pomoci například s predikcí životnosti letounů nebo úpravou postupu údržby letecké techniky. Na rozdíl od běžně používaných postupů bude využití metod strojového učení časově i ekonomicky efektivnější při dodržení vysokého standardu bezpečnosti leteckého provozu.

„Umělá inteligence představuje klíčový prvek budoucnosti letectví a kosmonautiky. Nový projekt posílí naše schopnosti v této oblasti,“ uvedl generální ředitel VZLU AEROSPACE Josef Kašpar.

Smlouva byla podepsána 28. května 2025 na veletrhu IDET v Brně. Projekt začne v průběhu června 2025.

VZLU AEROSPACE (dříve Výzkumný a zkušební letecký ústav) je národním centrem pro výzkum, vývoj a testování v letectví a kosmonautice. V oblasti „space“ patří mezi jeho hlavní projekty mimo jiné družice SATurnin-1 určená pro snímkování Země, která byla vynesena na oběžnou dráhu v lednu letošního roku, VZLUSAT-2 (první česká družice, která pořídila snímky ČR ve vysokém rozlišení), projekt AMBIC (české oči ve vesmíru) a projekt QUVIK (první český vesmírný dalekohled). V oblasti letectví je pak často zmiňován projekt autonomního bezpilotního leteckého prostředku MiYa.

 

Zdroj: VZLU AEROSPACE

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.